Reiserute Irland og Dublin
Dag 1: Bergen/Oslo/Stavanger/ Trondheim – Dublin – Belfast
Fra Bergen, Oslo, Stavanger og Trondheim flyr vi med SAS til Dublin via København. Frammøte og avreise tidlig morgen på de respektive flyplasser. Vi ankommer Dublin kl. 10.25. Her finner vi vår irske buss og sjåfør og kjører nordover. Vi gjør stopp underveis før vi ankommer Belfast. Vi tar inn på vårt hotell for to netter, blir kjent med stedet og samles til middag.
Dag 2: Giant’s Causeway
Vi skal ut på en kort byrundtur med lokal guide og se det berømte skipsbyggeriet Harland & Wolff hvor Titanic ble bygget., Queen’s University, Stormont Castle (Parlamentet) og de berømte politiske veggmaleriene. Rådhuset er et bra eksempel på klassisk renessansestil og er et flott bygg. Vi kjører så nordover til det kjente Causeway kystområde. Vi besøker ”Giant`s Causeway” – 37.000 naturlig formet basalt søyler, et resultat av en stor eksplosjon for 60 mill. år siden. Forklaringen har også en romantisk
versjon; kjempen Fionn Mac Cumhaill i Scotland bygde denne forbindelsen til sin kjære i Irland. Området er fredet og står på UNESCOS verdensarvliste og blir ofte omtalt som verdens åttende underverk. Deretter kjører vi til den nærliggende landsbyen Bushmills for å besøke The Old Bushmills Distillery, verdens eldste lisensierte whiskey distillery. Her er det blitt laget den fineste irske malt whiskey i rundt 400 år. Tilbake i Belfast. Middag på hotellet.
Dag 3: Belfast - Galway
Etter frokost setter vi kurs mot republikken Irland. Vi kjører gjennom interessant landskap og kommer til Connemara regionen der de påstår de har en fjord. Vi kommer fram til Galway på ettermiddagen og sjekker inn på vårt hotell for to netter. Vi samles til middag om kvelden.
Dag 4: Aran-øyene
Aran -øyene er en øygruppe i Galwaybukten. En reise til Aran-øyene er som er reise tilbake i tid. Her snakkes det fortsatt det opprinnelige irske språket og gamle gæliske skikker holdes fortsatt i hevd. Vi får en rundtur med buss og besøker blant annet Dun Aengus fort. Tilbake på vårt hotell på ettermiddagen. Middag på hotellet.
Dag 5: Galway – Dublin
Vi kjører etter frokost til Cliffs of Moher, berømt for sine klipper som stuper rett ned i Atlanterhavet. Deretter kjører vi til Dublin. Vi ankommer tidlig på ettermiddagen, og vi får god tid på egenhånd før middagen. Kanskje noen vil ta en tur til byens kulturkvarter,
Temple Bar. Et område med karakter og sjarm – og et fornyelsesprosjekt.
Dag 6: Dublin
Etter frokost skal vi på byrundtur med norsktalende guide for å besøke bl.a. berømte Georgian Squares of Fitzwilliam, Merrion og den vakre St. Stephen’s Green. Vi skal også til Trinity College, det mest berømte universitetet i Irland, grunnlagt i 1592 av Dronning Elizabeth I av England. Her får vi se «the Book of Kells». Videre til St.Patrick’s Cathedral, grunnlagt i 1190, med en varierende og interessant historie. Vi besøker Guinness Storehouse der det berømte ølet ble laget og lagret inntil 1980 årene. I dag er det butikker og utstilling over seks etasjer. Her kan vi lære om bryggeprosessen. Resten av dagen er til fri disposisjon. Om kvelden samles vi til middag på hotellet.
Dag 7: Utflukt
Denne dagen går turen ut av byen for å se noe av området rundt Dublin, kalt ”Irlands hage” på grunn av sin naturlige skjønnhet. Vi skal besøke Glendalough, som er det sjette århundres klostersted, grunnlagt av St. Kevin. Dette var et viktig lærested i middelalderen. Videre besøker vi et gammelt ”Woollen Mills” – ullvarefabrikk – og får se lokale håndverkere veve fint kvalitetstøy. Om kvelden blir det en hyggelig irsk aften med the Merry Ploughboys. Her blir det middag, irsk folkemusikk og Riverdance.
Dag 8: Dublin – Bergen/Oslo/ Stavanger/Trondheim
Etter frokost kjører vi til flyplassen og har avgang kl. 11.05 med SAS tilbake til Norge via København. Videre til de respektive byer med ankomst Bergen kl. 17.25, Oslo kl. 18.20, Stavanger kl. 17.25, Trondheim kl. 22.45.
